keyboard_arrow_up
  • phone +48 (32) 264-54-19

Aranżacja ogrodu z kostką brukową

Marzysz o zielonej oazie relaksu w swoim ogrodzie? Zobacz, jak ją stworzyć, wykorzystując kostkę brukową. W tym artykule podpowiadamy, jak zaaranżować efektowny i praktyczny ogród z tym materiałem.

Stwórz projekt ogrodu

Podstawą wszelkich prac aranżacyjnych w ogrodzie powinien być starannie opracowany plan. Dlatego na początek warto stworzyć projekt ogrodu. Możesz to zrobić samodzielnie lub zlecić to zadanie profesjonalistom. Specjalista opracuje wymarzony projekt ogrodu z kostką brukową, dostosowany do wizji inwestora oraz warunków terenu.

Co powinien zawierać dobry projekt? To zależy od potrzeb i oczekiwań inwestora oraz wielkości i stopnia skomplikowania planowanego ogrodu. Niektóre projekty mieszczą się na kartce papieru, inne z kolei wymagają tomu dokumentacji. Tworząc projekt, warto podzielić teren na strefy i zadecydować, co znajdzie się w każdej z nich.

Wykorzystaj kostkę brukową w ogrodzie

W kolejnym etapie zadecyduj, jakie elementy z kostki brukowej wykorzystasz w ogrodzie. Uwzględnij je w projekcie. Kostka brukowa to trwały i estetyczny materiał o wszechstronnym zastosowaniu. Sprawdzi się doskonale do utwardzenia ogrodowych ścieżek i alejek, a także terenu, na którym postawisz ławki, parawan chroniący przed słońcem, grill, altanę czy meble ogrodowe.

Możesz też wykorzystać kostkę brukową do wyznaczenia ciągów komunikacyjnych oraz obrzeży trawników i rabatek. Dzięki niej wizualnie oddzielisz od siebie skalniaki i tereny zielone. W ten sposób stworzysz swego rodzaju ramę dla różnych roślin i wyznaczysz konkretne strefy w ogrodzie. Materiał ten pięknie ozdobi też taras – dzięki niemu zyska on nie tylko wytrzymałość i funkcjonalność, ale również efektowny wygląd.

Wybierz odpowiednią kostkę brukową

Gdy już zadecydujesz, w jaki sposób wykorzystasz kostkę brukową w ogrodzie, wybierz materiał. Jego kolorystykę dostosuj do wyglądu domu i innych budynków, aby ogród stanowił spójną całość z otoczeniem. Do wyboru masz kostki w różnych barwach, odcieniach, kształtach i rozmiarach. Niektóre kolekcje świetnie nadają się do nowoczesnych przestrzeni, a inne doskonale wkomponują się w bardziej tradycyjne i klasyczne otoczenie. Wykończenie ogrodu i podjazdu efektowną kostką brukową może dodać klasy i stylu całej posesji.

Wybierając rodzaj i grubość kostki, postaraj się zbalansować stosunek kostki do powierzchni terenów zielonych. Zadbaj o to, aby alejki nie były ani zbyt wąskie, ani za szerokie. Jeśli nawierzchnia będzie przeznaczona tylko dla pieszych, wówczas kostka nie musi być zbyt gruba – wystarczy model o grubości ok. 3-4 cm. Jeżeli natomiast wybrukowany teren ma służyć również do parkowania aut i innych pojazdów, postaw na kostkę o większej grubości.

Zaufaj doświadczonym projektantom

Zaprojektowanie ogrodu z wykorzystaniem kostki brukowej może być trudne, zwłaszcza dla osób, które nie mają w tym doświadczenia. Dlatego zaufaj specjalistom z Centrum Kostki Brukowej Delta i zleć stworzone wymarzonej, zielonej strefy wykwalifikowanym ekspertom. Dowiedz się więcej na stronie: https://ckbdelta.pl/uslugi-projektowe/